Kiedy myślimy o muzeum, na myśl przychodzą nam przestronne sale, długie korytarze i setki, jeśli nie tysiące eksponatów oraz jeszcze więcej zwiedzających. Jednak w Kioto znajdziecie miejsce, które jest zaprzeczeniem takiego wyobrażenia. Mowa o najmniejszym na świecie muzeum drzeworytów ukiyo-e, prowadzonym przez Mamoru Ichimurę (市村 守), jednego z nielicznych aktywnych drzeworytników w Japonii.
Niemal 70-letni właściciel chętnie przyjmuje gości, dzieląc się z nimi swoim pięćdziesięcioletnim doświadczeniem. Jak sam mówi: „Dzielenie się moją pasją to dla mnie przyjemność pozwalająca mi także poznawać ludzi z całego świata. Nigdy nie byłem poza Japonią, ale dzięki moim gościom mogę powiedzieć, że zwiedziłem cały świat”.
Sztuka tworzenia ukiyo-e rozwinęła się w epoce Edo (1603-1868), jednak obecnie jest, można by rzec, na wymarciu. Jednym z celów prowadzonego przez Ichimurę warsztatu jest propagowanie wiedzy na temat drzeworytów oraz samych dzieł. O swojej pracy mówi następująco:
„Otwieram sklepik, kiedy się budzę. Gdy wieczorem chce mi się spać, zamykam go. Kiedy stwierdzę, że dość na dziś, także kończę działalność. Stara japońska kultura, stare domy w Kioto i stary człowiek z Kioto. Tutaj wszystko jest leciwe. Gdy zawitasz tu następnym razem, ten sklep będzie jeszcze starszy. Tworzenie ukiyo-e to sztuka, na którą składa się praca takich osób jak malarz, snycerz czy drukarz. Drzeworyty cieszyły się ogromną popularnością głównie w okresie Edo. Ja jestem jednym z niewielu pozostałych spadkobierców mistrzów drukarstwa. Zapraszam do odwiedzenia mnie w pracy podczas tworzenia drzeworytów.”

Drzeworyty można też zakupić. Cena? 10 – 20 tysięcy jenów. Na szczęście te mniejsze są odpowiednio tańsze.
Ichimura martwi się o przyszłość ukiyo-e, dlatego też od ponad dziesięciu lat prowadzi otwarty warsztat, w którym prezentuje za darmo swoje dokonania i propaguje wiedzę na temat drzeworytów wśród odwiedzających go osób.
Wszystkim zainteresowanym odwiedzeniem najmniejszego muzeum ukiyo-e podajemy dane kontaktowe:
151 Komatsu-cho, Higashiyama-ku, Kyoto, tel: +81 (0)75 561 7355.
Zdjęcia i informacje pochodzą z poniższych stron:
qookaku3.blog.shinobi.jp
blog.livedoor.jp
guide-wisteria.cocolog-nifty.com
Strona muzeum
Marcin Siudak